301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Temmuz 2022 - Salı 11:01 Bu yazı 226 kez okundu
 
Sosyal Medya Şeyhleri
Osman LERMİOĞLU
osmanlermi@hotmail.com
 
 

Şeyh ne  demektir? Bir tarikatın kurucusu olan ya da bir tarikatta, bir tarikatın kollarında en yüksek aşamaya ulaşmış bulunan kimse, tarikat büyüğü. Arap ülkelerinde kabile ya da aşiret başkanı yaşlı ve akil adam manalarına gelmektedir

Cemaat ve tarikat nedir?

Belli  silsileye dayanan, halife-vekil sisteminde belirli zikir programlarına sahip yapılara tarikat denir. Bunlara katılım belirli kurallara bağlıdır.  Cemaat lideri; Bir şeyhi olmayıp dini lideri olan, şeyhlik geleneğine bağlı kalmayan ve daha çok sohbet halkaları olan modern yapılara da cemaat deniliyor. Cemaatlere katılım daha serbesttir. Literatüre yeni kattığımız;

Sosyal medya Şeyhi? Belli bir takipçisi olan, Cemaat tarzında, belli kural ve kaidelere bağlı olmayan, oluşturdukları serbest sohbet halkalarını yöneten, yön veren konuları belirleyen gündemi tayin eden kişilerdir. Nasıl yapıyorlar; o hangi odaya yada kişiyi eklerse takipçileri tarafından eklenen, konuştuğu konu, takipçileri tarafından benimsenerek, üzerine yorumlar yapılan, beğenmediğine küfür eden ve takipçileri tarafından da yerilir ve küfür edilir, Sosyal Medya Şeyhlerinin onları takip eden takipçileri üzerindeki bu etkisi elbette kerametlerindendir. 

Zamanın ve mekanın getirdiklerine adapte olmakta, kullanmakta, kendine göre şekillendirmekte insanın üstüne yoktur. Sosyal medya alanı da bunlardan bir tanesi ve şu zaman diliminde en önemlisi. 
Resmi ve gayri resmi tüm paylaşımların tamamı sosyal medya aracılığı ile duyurulmakta duyurtulduğu anda ise milyonlara varan beğenilerle bu halka genişlemektedir. 
  Post modern dönemde insanlar; Çay bahçelerinde, kahvehanelerde, çay ocaklarında bir önceki günün gündemi ile birbirlerine ve belli konularda yada dün akşamki x tartışma programının gündemiyle ilgili yaptıkları söyleşinin yansımaları gözlemlene bilmekteydi. Bu konuşmalarda kısıtlı insan ve belli arkadaş çevresi ile genelde de aynı mekanlarda yapılırdı.. Sosyal medyanın bir özelliğide yerel olan çayhane sohbetlerini, ulusal ve uluslararası boyuta taşımış oldu. Canlı ve anlık konuşmaların yapıldığı, üç aşağı beş yukarı bir fikrin etrafında birlikteliklerin ve arkadaşlıkların kurulduğu ortamlar gittikçe revaç bulmakta. İster dini, ister cemaat, ister tarikat, ister siyasi alanlarda birbirleri ile etkileşime giren bu insanlar tıpkı çayhanelerde, kahvehanelerdeki gibi belli görüşlerin etrafında bir araya gelerek sohbet edebiliyorlar. İster yabancı,  ister yerli, her alanda görüşebileceğin küresel bir arkadaşlığın kurulduğu ve geliştiği bir ortam.  Buda düne göre büyük bugüne göre yeterli bir etkileşim alanı sunulabilmektedir.  Fenomen haline gelen Sosyal Medya Şeyhleri, bu etkileşimden en azami derece faydalanarak ilgi odağı üzerlerinden kaybetmemek adına her türlü manipülasyonu, kendi nam ve hesaplarına  kullanmaktan çekinmiyorlar. Çünkü konuştuğu konuda belli bir edep ve adap çerçevesinde yetişmedikleri için Helede bir tarikat terbiyesi almamış olmaları hasebiyle sinkaflı sözcükleri çok normal gibi konuşuyorlar. Hal böyle olunca sapla samanı birbirine karıştırıyorlar. Tarikat ve cemaatleri eleştiriyor, onların yaptıklarının doğru olmadığını savunuyor ama kendilerininde şeyh olduğunu, onlarıda takip edenlerin olduğunu umursamadan, ama onları takip edenlerin sayısıyla övünüp böbürlenmekten de geri durmazlar... Tarikatta amaç kişiyi Allah'ın emir ve yasaklarına dikkat edecek belli dersler ile kötü ve değişik alışkanlıklarının yerine yeniden Allah'ın rızasına uygun insan yetiştirirken, Bu Sosyal medya Şeyhlerinin böyle bir gayesi olmadığı gibi hangi amaca hizmet ettikleri de belli değildir. Mazallah İnsan her yaptığı fiilden sorumlu olduğunu unutarak, başkalarınında helakine sebeb oluyorlar. kendilerine bile fayda sağlamayacağı bir günden çekinmedikleri konuşmalarından belli ediyorlar.
Geçmişten günümüze belli bir yapılanma ve öğretinin etrafında gelişen silsile sistemi yerine, Sosyal medya Cemaatleri gelişmeye ve yeşermeye başladı. Bu yeni sosyal cemaatin yetiştirdiği insan tipi seküler insan tibine en bariz örnektir. 
Seküler insan ne demek?
Seküler, dinden bağımsız, dinî ya da ruhanî olmayan; manastır düzeninin bir parçası olmayan. Sekülerite, devlet ve dinin ayrı olması veya özellikle bir dine bağlı veya karşı olmaması; dinî ve sivil işlerin birbirinden ayrılması inancı benimseyen insan tipleridir.
Sosyal Medya Cemaatlerinin ve Şeyhlerinin böyle bir bağlılık yada aidiyet kendilerini mensup hmiyorlar. Onların dedikleri zaten etikiliyor. Dinde kendileri devlette kendileri, hakimde o savcı da o nasılsa dilin kemiği yok değil mi?  Burada şunuda söylemekte yarar var, oda Bot hesaplar ki Bot hesap ne demek?
 
Yazılım ve programlar tarafında oluşan ve gerçek kullanıcı içermeyen hesaplara bot hesaplar, gerçek hesapları takip eden programlar tarafından yapılan takiplere ise bot takip adı verilmektedir. Aktif olarak kullanılmayan hesaplarda, bot hesap olabilmektedir. Gerçek hesapları olan insanlar tarafından takip edilmesi istenen kişilere sahte hesdaplardan takipçi eklenerek insanları kandırarak algı oluşturmaktalar. Bunada sosyal medya algısı denilmektedir.
Sonuç olarak, insanların algılarına yönelik sözler geliştiren ve belli bir etkileşime girerek onları kendilerine bağlayan ve yönlendiren, her konuda "FİKRİ OLAN AMA BİLGİSİ OLMAYAN" dili ve dini bir bağlılık hmeyen, kendi hesabını bot hesaplar ile şişirip takipçi sayısı ile övünen kişiye Sosyal Medya Şeyhi denir. Bu adama takip eden görüşlerini beğenen ve yorum yapan onun ile kimliğini insaşaa eden sövdüğünde söven, POPÜLER akıma uygun hareket ederek konuşan şeyhlerini takip eden takipçilerede sosyal medya cemaati denir.
Selam ve Selametle Osman LERMİOĞLU
 
Etiketler: Sosyal, Medya, Şeyhleri,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Hıdırnebi yaylasına çıkan yolları, Karga Yedi dinlenmede, anca çıkar!
İslam'dan uzak Müslümanın yetim kaldığı! Şehirlerimiz?
ROMA HUKUKU yerine İSLAM HUKUKU'na ihtiyacımız var.
Akçaabat kronik sorunlarına çözüm arıyor?
SESSİZ İSTİLA?
Bizans Diplomasisi ve Çaka Bey'in Şehadeti
PKK ve Kürt sorunu?
Trabzon Zor şehir!!!
Kürdistan Neresi?
KÜRT DEDİĞİN NEDİR Kİ?
Ağ ve benlik
İSÂR Kardeşliği?
Parlamenter sistem mi? Başkanlık sistemi mi?
"Artık İSLÂM Güneşi tamamen söndü mü?"
Cumhur ittifakının "Tevhid ile imtihanı?
Sera Gölünün olmayanların?
Akçaabat'ın lobisi can çekişiyor.
Hilafet; İslam siyasi birliğinin temsil makamıdır. Nerede?
BAŞKAN ERDOĞAN ve İSLAM DAVASI?
Otobüs dönüşümünü UKOME uzatmadi?
Minibüs dönüşümü zor gibi!
Yap, yık, Akçaabat!
DAHA KONFORLU MİNİBÜSLERLE ÇABUK ULAŞIM…
UKOME Kararları ve Belediye otobüslerinde konfor var mı ?
Akçaabat minibüs Dönüşümüne kadar ki süreç!!!!
TÜRKİYE'DE SİYASİ PARTİLERİN DEĞİŞMEYEN VAATLERİ?
Bu ülke neden kalkınamaz?
AKÇAABAT BELEDİYESİ MECLİS OTURMA DÜZENİ?
TRABZON'UN DEMİR VE GÜNEY ÇEVRE YOLU YAPILABİLİR Mİ?
ST. MİCHEAL KİLİSESİNİN AVLUSUNA HELİKOPTERMİ İNECEK?
Amerika’nın İdeallerine karşıyım!
Akçaabat ve Çevre Yolu Bilmecesi!
Yeniden Refah Partisi ''Önce Ahlak ve Maneviyat''
AKÇAABAT'IN TURİZM MEVZUSUNDA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM MESELESİ
NAMAĞLUP TEK BAŞKAN;
şer'iat'a giden yol. Şer'iat ile yönetilmek?
DÜŞMAN AMERİKA ve ?
SÜNNETSİZ EĞİTİM;
OLMUŞU OLMAMIŞ GİBİ OLMAMIŞI DA OLMUŞ GİBİ
AKÇABAAT VESORUNLARIMIZ
Türkiye Nasıl Yükselemiyor?
Ak parti, yeni devrimler ve seçim 2019’a doğru;
Hz. İsa Ve Babaları:
Kanlı Senaryo;
JENOSİTÇİ HRISTİYANLAR;
Yeni şark meselesi
ORTADOĞU’NUN KADERİ! ”KARTOPU HAREKATİ
Evet, mi Hayır mı? Sende, doğru yolu arıyorsun, bende!
Karşı Saflar “Hak ve batıl”
Gelecekteki Darbeleri Önlemek için;
Bir “Yahudi”yi dinin dışın da, nasıl tanımlamalıyız?
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Trabzon

Güncelleme: 09.08.2022
Bugün
23 - 27
Çarşamba
24 - 27
Perşembe
24 - 27
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Reklamlar
Nöbetçi Eczane
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
7
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
11
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
12
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
13
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
14
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
15
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
17
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
18
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
19
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı